"ФізМат - вектор" №4(37) січень 2012 (розмір 4,17 МБ)
Слово редактора
Всем привет!
Закрытая сессия, морозное утро, но радостные лица снова на парах! Нашим студентам даже холодные аудитории не помеха. Остаётся пожелать терпения и хороших учеников 4-му курсу на практике в школах!
Лена Выдыш
Мероприятия декабря:
~ День студента~ Олимпиады
~ Виробнича практика в школах - з 16 січня по 25 лютого 2012 року.
КОНКУРС НА КРАЩУ ПРЕЗЕНТАЦІЮ ФМФ
Фізико-математичний факультет СумДПУ ім. А.С. Макаренко проводить Конкурс на кращу презентацію факультету в друкованому вигляді та аудіо- і відеоформатах. Приймати участь можуть всі студенти!
Конкурс проводиться за наступними номінаціями:- «Кращий мультимедійний проект»
- «Кращий поліграфічний проект»
1 премія – 300 грн.;
2 премія – подарунок;
3 премія – подарунок.
ДЕТАЛІ НА САЙТІ http://fizmatsspu.sumy.ua/board/1-1-0-147
Интересные задачки:
2. Как сдвинуть с места бетонную плиту размером 50 метров в высоту, 100 метров в длину и весом 202 тонны, не применяя никаких механизмов и приспособлений?
3. На край стола поставили жестяную банку, плотно закрытую крышкой, так, что 2/3 банки свисало со стола. Через некоторое время банка упала. Что было в банке?
4.Как можно наполнить половину бочки водой, не пользуясь никаким измерительным прибором?
Алёна Шепель (421 гр.)
Ответы на стр. №7
Змагання між факультетами по фут-залу
З 12 по 21 грудня 2011 року в нашому вузі проводилися змагання з міні-футболу між факультетами. Новинка змагання полягала в круговій системі. (кожен факультет мав змогу зіграти з іншим). Це великий плюс , більше матчів, більше голів, більше азарту. Спасибі організаторам. Щодо самого турніру хотілося б відзначити рівень команд. Фаворитом вважався, як завжди фізико-математичний факультет. Тому, що основна четвірка гравців даного факультету є також і всього університету. Але в цьому році за об'єктивними причинами наша команда була не в повному складі. Нас це не згнітило ми просто грали як завжди. Отже, за результатами кругової системи переміг фізико-математичний факультет!!! 6 ігор - 6 перемог. Як говорять самі хлопці, найцікавіша гра проти Соц-Гума. Вона видалися досить напруженою і цікавою.
Я б хотів би відзначити воротаря цієї команди, якого було обрано кращим воротарем турніру. Бажаю успіхів в подальших спортивних успіхах. Командою турніру визнали команду Мистецтва, яка зайняла 4 високе місце. Нові гравці принесли в команду справжній футбольний дух. Так тримати!!! 2-ге місце зайняла команда Природничо-географічного факультету за кращими особистими показниками. 3 місце-Соц-Гум. Турнір пройшов просто на ура всі були задоволені із нетерпінням будемо чекати наступного, де нашому факультету знову прийдеться захищати свій титул!!! За останні роки, це стало досить приємною традицією!!!
Прочтёшь и узнаешь о чём-то новом!
Знаете ли вы, что Шарль Перро, автор «Красной Шапочки», написал сказку «Любовь циркуля и линейки»?
Знаете ли вы, что Наполеон Бонапарт писал математические труды и один геометрический факт называется «Задача Наполеона»?
Знаете ли вы, что одна из кривых линий называется «Локон Аньезе» в честь первой в мире женщины-профессора математики Марии Гаэтано Аньезе?
Знаете ли вы, что Л. Н. Толстой, автор романа «Война и мир», писал учебники для начальной школы и, в частности, учебник арифметики?
Знаете ли вы, что один из языков программирования называется Ада в честь Ады Лавлейс, одной из первых женщин-программистов, которая работала с математическими машинами и была дочерью известного английского поэта Джорджа Байрона?
Знаете ли вы, что цветок гортензию назвали в честь Гортензии Лепота, известной вычислительницы, которая составляла математические таблицы? Она привезла этот цветок из Индии.
Знаете ли вы, что все современные учебники по геометрии составлены на основе известных «Начал» Евклида(IV в. до н. э.)?
Знаете ли вы, что А. С. Пушкин написал такие строки: «Вдохновение нужно в геометрии, как и в поэзии»?
Знаете ли вы, что великий Евклид сказал царю Птолемею: «В геометрии нет царской дороги»?
Знаете ли вы, что советский разведчик майор Вихрь (из известного фильма) существовал в действительности и после войны работал учителем математики в одном небольшом украинском городке?
Знаете ли вы, что Пифагор был победителем из кулачного боя на 58-х Олимпийских играх, проходивших в 548 году до н. э., а затем побеждал еще на нескольких Олимпиадах?
Знаете ли вы, что знаменитый Фалес был спортивным болельщиком и умер на трибуне олимпийского стадиона во время боя Пифагора?
Знаете ли вы, что в 1940 году была напечатана книга, в которой есть 370 различных способов доказательства теоремы Пифагора, а среди них есть доказательство, которое предложил президент США Гарфилд?
Знаете ли вы, что английская королева, прочитав книгу Льюиса Кэрролла «Алиса в Стране чудес», так заинтересовалась ею, что приказала принести ей все книги этого писателя, но была разочарована, потому что в других книгах были математические формулы?
Знаете ли вы, что собрание сочинений Леонарда Эйлера составляет 75 больших томов, и если каждый день переписывать по 10 часов его работы, то не хватит 76 лет?
Знаете ли вы, что Франсуа Виета почти был отправлен на костер за то, что ему повезло расшифровать секретную переписку испанского правительства с командованием своих войск? Испанцы считали, что раскрытие их шифра человеческому разуму не под силу и Виету помогал сам Сатана.
Знаете ли вы, что аристократы-театралы просили французского короля наградить Рене Декарта, который первым предложил метод нумерации кресел по рядам и местам? Но король ответил: «Да, то, что изобрел Декарт, — прекрасно и достойно награды, но дать ее философу? Нет, это уж слишком!».
Знаете ли вы, что теорему Пифагора называли «ослиным мостом»? Учащихся, которые запоминали теорему без понимания, называли ослами, поскольку они не могли перейти через мост — теорему Пифагора.
Помилки, що стали відкриттями
Десятки речей, якими ми користуємося щодня, з’явилися завдяки простій випадковості. Найбільш відомим подібним відкриттям, безумовно, є відкриття Америки Христофором Колумбом, який насправді плив у бік Азії. А зараз, як повідомляє Washington ProFile, американська дослідниця Шарлотт Джонс \ Charlotte Foltz Jones опублікувала книгу “Помилки, які Запрацювали” \ Mistakes That Worked, в якій зібрала безліч прикладів помилок, більшою чи меншою мірою вплинули на життя людства.
“Кока-Кола”
У 1886 році доктор і фармацевт Джон Пембертон намагався приготувати мікстуру на основі витяжки з листів південноамериканської рослини кока й африканських горіхів кола, що володіють тонізуючими властивостями. Пембертон спробував готову мікстуру і зрозумів, що вона має гарний смак. Пембертон порахував, що цей сироп міг допомогти людям, страждаючим від втоми, стресу й зубного болю. Фармацевт відніс сироп у найбільшу аптеку міста Атланти. У той же день були продані перші порції сиропу, по п’ять центів за склянку. Однак напій Coca-Cola з’явився в результаті недбалості. Випадково продавець, що розбавляв сироп, переплутав крани й налив газовану воду замість звичайної. Отримана суміш і стала “кока-колою”. Спочатку цей напій не мав великого успіху. За перший рік виробництва газування Пембертон витратив $ 79.96 на рекламу нового напою, але зміг продати Кока-коли тільки на $ 50. Нині кока-колу роблять і п’ють в 200 країнах світу.
Клейкі папірці для нотаток
Клейкі папірці з’явилися в результаті невдалого експерименту по посиленню стійкості клею. У 1968 році співробітник дослідницької лабораторії компанії 3M намагався поліпшити якість клейкої стрічки (скотча). Він одержав щільний клей, який не вбирався в склеювані поверхні і був абсолютно даремний для виробництва скотча. Дослідник не знав, яким чином можна використати новий сорт клею. Чотири роки потому, його колега, який у вільний час співав у церковному хорі, був роздратований тим, що закладки в книзі псалмів, увесь час випадали. Тоді ж він згадав про клей, який міг би закріплювати паперові закладки, не пошкоджуючи сторінок книги. У 1980 році Post-it Notes були вперше випущені в продаж.
Гума
У 1844 році винахідник Чарльз Гудійр випадково відкрив рецепт виготовлення гуми, яка не розм’якшується в спеку і не стає крихкою на морозі. Нова технологія отримала назву вулканізації. Гудійр, багато років безуспішно намагався поліпшити якість гуми, у ту пору вкрай примхливого і незручного матеріалу, один раз випадково нагрів суміш каучуку й сірки на кухонній плиті. Відкриття процесу вулканізації гуми стало поштовхом для розвитку електропромисловості, оскільки гума є прекрасним ізоляційним матеріалом. Винахід Гудійр зробило можливою появу сучасного автомобіля.
Візок для супермаркету
Торговець Сільван Голдман винайшов перший візок для покупок в 1936 році.Голдман був власником великого продовольчого магазину в місті Оклахома-Сіті і помітив, що покупці відмовляються купувати деякі товари, тому що їх важко нести.Відкриття було випадковим: Голдман звернув увагу, як один покупець поставила важку сумку на іграшкову машину, яку її син котив на мотузочці. Торговець спершу прилаштував до звичайного кошика невеликі коліщата, а потім залучив на допомогу механіків і створив прототип сучасного візка. Масовий випуск цього пристрою був початий в 1947 році. Винахід візки дозволило створити новий вид магазину – супермаркет.
Мікрохвильова піч
Відомий дослідник Персі Спенсер, який отримав більше 120 патентів на винаходи, співробітник однієї з найбільших компаній світового військово-промислового комплексу Raytheon, випадково став творцем мікрохвильової печі. У 1945 році, незадовго до кінця Другої Світової війни, він проводив дослідження, що ставили своїм завданням поліпшити якість радарів. У момент досвіду Спенсер пройшов перед працюючим випромінювачем і виявив, що шоколадний батончик у його кишені розплавився. Після серії експериментів була створена перша мікрохвильова піч, яка важила близько 400 кг. Її передбачалося використовувати в ресторанах, літаках і кораблях – там, де потрібно було швидко розігрівати їжу.
Фон Нейман и задача о мухе
Два поезда, находившиеся на расстоянии 200 км друг от друга, сближаются по одной колее, причем каждый развивает скорость 50 км/ч. С ветрового стекла одного локомотива в начальный момент движения взлетает муха и принимается летать со скоростью 75 км/ч вперед и назад между поездами, пока те, столкнувшись, не раздавят ее. Какое расстояние успевает пролететь муха до столкновения?
С каждым из поездов муха успевает повстречаться бесконечно много раз. Чтобы найти расстояние, которое муха преодолела в полете, можно просуммировать бесконечный ряд расстояний (эти расстояния убывают достаточно быстро, и ряд сходится). Это - "трудное" решение. Чтобы получить его, вам понадобятся карандаш и бумага. "Легкое" решение состоит в следующем. Поскольку в начальный момент расстояние между поездами равно 200 км, а каждый поезд развивает скорость 50 км/ч, то от начала движения до столкновения проходит 2 ч. Все эти 2 ч муха находится в полете. Поскольку она развивает скорость 75 км/ч, то до того момента, как столкнувшиеся локомотивы раздавят ее, муха успеет пролететь 150 км. Вот и все!
Один из выдающихся математиков современности, Джон фон Нейман, когда ему задали эту задачу, задумался лишь на миг и сказал: "Ну, конечно, 150 км!" Приятель спросил его: "Как вам удалось так быстро получить ответ?" - "Я просуммировал ряд", - ответил математик.
Алёна Шепель (421 гр.)
Від щирого серця вітаємо з Днем народження
(01. 01)
Гончаренко Лідію Григорівну
(02. 01)
Друшляк Марину Григорівну
(07. 01)
Власова Ольга Петрівна
(11.01.)
Петренко Світлану Віталіївну
(11. 01)