"ФізМат - вектор" №4(64) грудень 2014 (розмір 10,2 МБ)


Анонс:
Слово редактора:
2 — Сторінка з історії
3 — Прийміть наші привітання
4 — Яким я бачу факультет через 90 років
5 — Що для Вас фізмат
6 — Наука, Професія, Компетентність
7 — Фотовиставка
8 — І все ж таки 90...
8 — Стіна привітань
          Усім привіт!
Мій любий фізмат, вітаю з 90-річчям! Зичу всьому колективу факультету міцного здоров’я, творчої наснаги, благополуччя! Нехай факультетське життя повниться радісними новинами, доброзичливими усмішками, щасливими поглядами, новими ідеями. Вітаю не тільки викладачів і студентів, а й усіх тих, хто коли-небудь мав відношення до університету, починаючи від проектувальників та будівельників навчальних корпусів.
Я бажаю тільки руху вперед, нових перспектив, планів, сміливих рішень, успіхів і, звичайно, всім доброго здоров'я . Дружньому колективу факультету подальших наукових та педагогічних звершень, яскравих творчих успіхів, талановитих студентів та аспірантів.

Наконечна Валентина



На залюдненій планеті
Зветься так: Земля,
Є країна невеличка,
Рідна матінка моя.
На широких тих просторах
Української землі,
В місті Суми на фізматі
Підростають вчителі.
Так вже здавну повелося
90 літ назад,
Що почали всіх навчати
І про куб, і про квадрат…
90 довгих років –
Це не просто так слова,
І не просто існувати,
Тут потрібна голова…
Хоч в масштабі всього світу
Невеличкий ти взірець,
Та для нас, студентів вірних,
Ти як мати і отець.

Сторінка з історії...

Сумський державний педагогічний університет… Ці слова вже стали звичними для всіх сумчан, оскільки у грудні 2014 року університет святкує своє 90-річчя. А починалося усе у 20-х роках минулого століття.
За клопотанням влади округу Уряд України 14 грудня 1924 року прийняв Постанову про відкриття в Сумах вищих педагогічних курсів, які у 1925 році були реорганізовані в Сумський педагогічний технікум з правами вищого навчального закладу. За шість років існування (1924-1930) технікум підготував 146 працівників народної освіти. Серед них, зокрема, і Григорій Миколайович Кублицький (1908-1967), який усе життя пропрацював на фізико-математичному факультеті.
У серпні 1930 року постановою Раднаркому УРСР Сумський педагогічний технікум був реорганізований в інститут соціального виховання, де упродовж трирічного терміну навчання здійснювалася підготовка вчителів для фабрично-заводських семирічних шкіл і шкіл колгоспної молоді. На чотирьох відділеннях навчального закладу – соціально-економічному, техніко-математичному, агробіологічному, відділенні мови та літератури – навчалося 360 студентів. Також працювало вечірнє і заочне відділення, де без відриву від виробництва здобували вищу освіту вчителі, які вже працювали у школах.
Студентський контингент інституту формувався із випускників факультетів робітничої молоді (робітфаків), які існували з 1930 по 1939 роки і відіграли велику роль у підготовці майбутніх викладачів фізики та математики середньої та вищої шкіл.
У 1933 році Сумський інститут соціального виховання було перейменовано в Сумський державний педагогічний інститут (місце розташування – вулиця Петропавлівська). Тоді ж відділення були реорганізовані у три факультети – фізико-математичний, агробіологічний та філологічний.
У роки воєнного лихоліття інститут не працював, а основні його цінності були евакуйовані до міста Чкалова (нині місто Оренбург Російської Федерації). З 25 листопада 1943 року інститут відновив свою діяльність у складі фізико-математичного та природничого факультетів, а у серпні 1944 року відбувся перший післявоєнний випуск – дипломи були вручені 12 вчителям математики та 8 вчителям біології.
Після війни інститут розмістився на вулиці Троїцькій (тоді – вулиця Ф.Дзержинського).
У 1957 році інституту було присвоєно ім’я видатного педагога і письменника, нашого земляка Антона Семеновича Макаренка, а у жовтні 1999 року Постановою Кабінету міністрів України інститут був перейменований у Сумський державний педагогічний університет імені А.С. Макаренка.
З 50-х років ХХ століття фізико-математичний факультет розпочинає підготовку вчителів математики, креслення, фізики та астрономії.
У 1972 році Сумський педагогічний інститут змінює свою адресу і переїжджає в нове приміщення на вулицю Роменську, 87, а фізико-мате­матичний факультет – у новий навчальний корпус, де були створені спеціалізовані фізичні лабораторії та кабінети.
1 вересня 1988 року на базі кафедр фізики та математики була створена кафедра інформатики, обчислювальної техніки та технічних засобів навчання, яка в 1996 році рішенням Вченої ради Сумського державного педагогічного інституту імені А.С. Макаренка була перейменована в кафедру інформатики.
У 2001 році зусиллями науковців Інституту прикладної фізики Національної Академії Наук України та кафедри фізики Сумського державного педагогічного університету було створено кафедру експериментальної і теоретичної фізики, яка поєднала науковий та методичний потенціал установ і розпочала підготовку фахівців-дослідників за спеціальністю «Фізика».
Сьогодні фізико-математичний факультет є провідним структурним підрозділом Сумського державного педагогіч­ного університет імені А.С. Макаренка.
Сьогодні фізико-математичний факультет є науковим і методичним осередком сучасної вищої педагогічної освіти Сумщини і, маючи, багаторічний досвід, залишається молодим і сучасним.

Прийміть наші привітання!

Щиро вітаю Вас із 90 річницею заснування нашого факультету – фізико-математичного. Найголовнішим критерієм і приорітетом його діяльності є якість освіти. Бажаю усім викладачам та студентам доповнювати та зберігати культ знань, підтримувати демократичні традиції, які склалися за декілька десятиліть у нашій Alma mater. Переконана, що спільними зусиллями ми у повній мірі реалізуємо нашу мету - забезпечимо доступну та якісну освіту, створимо належні умови для самореалізації особистості кожного студента.
Петренко Світлана Віталіївна, декан фізико-математичного факультету

Щиро вітаю професорсько-викладацький склад, співробітників та студентів із 90 -річчям від дня заснування фізико – математичного факультету. Нам  випала велика честь працювати і здобувати освіту в Університеті, який виховав не одне покоління української інтелігенції. Сьогодні колектив університету продовжує і примножує свої славні традиції попередників. Дорогі викладачі, аспіранти, студенти та співробітники університету, - я переконаний, що ви і надалі будете зберігати та примножувати традиції нашого факультету, сприяти прогресу наукової думки, робити достойний вклад у розвиток української вищої школи.
Каленик Михайло Вікторович, заступник декана

Вітаю Вас, професорсько-викладацький склад, співробітників, студентів і випускників з 90-річчям з дня заснування факультету! За ці роки факультет пройшов великий і славний шлях. У його стінах підготовлені фахівці різних спеціальностей, професіоналів високого рівня. Ваші випускники складають наукову, промислову, політичну й бізнес-еліту нашої країни.
Щиро сподіваюсь, що Університет і далі буде розвивати добрі традиції фізико – математичного факультету, при цьому завжди прямуючи вперед, до нових перемог на благо України.
Благополуччя, оптимізму, успіхів, процвітання у подальшому розвитку!
Лиман Федір Миколайович, зав. кафедри математики.

Сердечно вітаю славний колектив зі знаменною датою – 90- річним ювілеєм! Фізмат протягом усіх років існування був і залишається одним з визнаних і провідних навчально-наукових центрів країни, а його викладачі та наукові співробітники були, є, та завжди будуть прикладом самовідданого служіння Батьківщині. Бажаю всім Вам міцного здоров'я, нових творчих успіхів, відмінних студентів.
Мороз Іван Олексійович, зав. кафедри фізики та МНФ

Сердечно вітаю Вас, професорсько-викладацький і студентський колективи з нагоди 90-річчя фізико-математичного факультету - найстарішого факультету СумДПУ ім. А.С.Макаренка.
Фізмат - це великий науковий, освітній та культурний центр, який співпрацює не тільки з вузами України, а також світу.
Тож, прийміть найщиріші вітання. Від усієї душі бажаю Вам, усім працівникам і студентам нашого факультету здоров'я, щастя та успіхів. Нехай завжди супроводжують Вас натхнення і науково-освітні досягнення.
Семеніхіна Олена Володимирівна, зав. кафедри інформатики

Яким, я бачу факультет через 90 років!

Усе те, що ми вивчаємо – це не межа людських можливостей. Адже наука невпинно розвивається і розкриває новий потенціал у студентів до вирішення найскладніших задач та написання наукових праць. А що ж нового може статися на фізико-математичному факультеті? Уявімо його через 90 років…
Новітні технології для тогочасної людини ті теореми та формули, які нам здаються важкими будуть доведені до автоматизму. А студент уже не буде сидіти над записами конспектів, а слухатиме аудіо- чи відео - запис лекції на спеціальному пристрої. Можна навіть припустити, що на нашому факультеті буде спеціальне відділення для юних «Енштейнів» та «Вейєрштрассів», де вони будуть навчатися вищій математиці, паралельно навчанню в школі. Хоча, це можна зробити раніше ніж через 90 років.  Можливо, кожен студент матиме спеціальний код і при вході на факультет спеціальні датчики будуть фіксувати їх присутність. Те саме можна уявити і з оцінками, можливо саме випускники фізико-математичного факультету розроблять спеціальний пристрій, який буде у відсотках вираховувати повноту відповіді студента при проходженні звукових тестів і від цього буде залежати його оцінка. 
Фізмат перебудується: зміняться аудиторії, з’являться нові формули, закони, теореми, предмети, але єдине, що залишиться незмінним – це велика «фізматівська» сім’я, де завжди панує взаємоповага, взаємодопомога та прагнення вивчати складні науки. 
З днем народження фізмат!

Приходько Олена, 412 група.

Що для Вас ФІЗМАТ?

Петренко Світлана Віталіївна (декан фізико-математичного факультету):
Для мене фізмат – моє життя, моя сім’я, мій відпочинок, мої думки, мої успіхи…

Лиман Федір Миколайович (завідувач кафедри математики):
Фізмат – це все моє життя! Я, навіть, не уявляю себе без нього.

Семеніхіна Олена Володимирівна (завідувач кафедри інформатики):
1) Улюблена робота
2) Місце для натхнення.
3) Джерело ідей.
4) Допитливі очі студентів.
5) Місце, де відчуваєш себе завжди молодим, енергійним.
6) Відчуття дружньої підтримки.
7) Віра в майбутнє України.

Мороз Іван Олексійович (завідувач кафедри фізики та МНФ):
Фізмат – дім. Бажаю студентам у майбутньому, щоб для них, як і для мене, робота приносила задоволення. Було приємно приходити та повертатись додому після неї.

Петренко Людмила Вікторівна (начальник навчального відділу):
Фізмат – найдорожчий і найдружніший факультет. Навчаючись на ньому, я відчувала себе як вдома, бо, дійсно, фізмат як домівка. Студенти фізико – математичного факультету є найвихованіші і найдоброзичливіші. Я люблю цей факультет!)

Бурлака Олексій Олексійович (голова студентської профспілки університету):
Фізмат-мій другий рідний факультет! На фізматі навчаються найгарніші дівчата! Фізмат закінчила моя друга половинка, яка подарувала мені найдорожчий в світі подарунок – донечку Мілану. Тому, я з упевненістю можу сказати: Фізмат-це моя сім’я!

Хворостіна Юрій В’ячеславович (викладач кафедри математики):
Для мене фізмат – це джерело натхнення, мотивар розвитку, спосіб відпочинку і генератор гарного настрою, тобто життя у всіх його проявах.

Шамшина Наталія Володимирівна (викладач кафедри інформатики):
Фізмат - факультет зі своїми традиціями. Тут кожний має свій творчий підхід до роботи. На фізматі працюють дуже цікаві люди.

Ганненко Ігор (студентський ректор СумДПУ):
Фізмат - це один з найорганізованіший факультетів у нашому університеті. Завжди приймає активну участь у всіх заходах. Радо допомагає студентам інших факультетів.

Хворостіна Наталія Анатоліївна (секретар факультету):
Невід’ємна частина життя, сповнена безліччю яскравих барвів, емоцій, подій. Це найкращий керівник! Моя улюблена Світлана Віталіївна - справжня, мудра, доброзичлива, завжди привітна й відверта, сповнена ідей та активна. Жінка—Берегиня, яка завжди допоможе порадою та подасть руку підтримки тоді, коли вона так потрібна. Фізмат—це сотні рідних, моїх улюблених, найкращих студентів. Вони особливі! З яскравими очима, щирими посмішками, відкритими серцями! Фізмат—це життя...

Кушнерьов Олександр (магістрант):
Фізмат – домівка! На факультеті цікаве життя, нові відкриття, інтелектуальне спілкування і все саме, саме…

Науково-практична конференція НПК-2014

3-4 грудня 2014 року на базі фізико-математичного факультету СумДПУ ім.А.С.Макаренка за участі наукової лабораторії використання ІТ в освіті проведена ІІ Всеукраїнська науково-практична конференція. Вона була започаткована у грудні 2010 року, і у грудні 2014 року відзначає власне п’ятиріччя.
За цей час збільшилась «географія» та кількість учасників – наразі це 128 науковців з різних куточків України та наші колеги з Білорусії.
Надіслані і озвучені на секційних засіданнях роботи торкалися різних напрямків діяльності вищих навчальних закладів і присвячені упровадженню інформаційно-комунікаційних технологій у організацію процесу навчання, професійному становленню науковця та підготовки молоді до роботи у різних галузях сучасних наук. Специфіка Сумського державного педагогічного університету ім. А.С. Макаренка як бази конференції зумовила велику кількість робіт, присвячених діяльності сучасного вчителя та його фаховій підготовці, а також становленню молодого учителя як професіонала своєї справи, в арсеналі якого є креативні прийоми та інноваційні методи навчання, комп’ютерні інструменти їх реалізації та бажання вчити і виховувати підростаюче покоління молодих українців.
За результатами роботи конференції виданий збірник матеріалів наукових праць.

І все ж таки 90!

Математика наука
Всім відома і складна.
Багатьом не дуже просто
Йде у голову вона…
Інтеграли, логарифми,
Рух з періодом два пі,
Всім відомі ще із давна
Бо давно вже на землі.
Але сам не кожен зможе
Цю науку осідлать
І в її опануванні
Має хтось допомагать.
Старший брат, чи друг, товариш
Неважливо, хто то є,
Головне, щоб у цій справі
Знав покликання своє.
І вже досить довгий термін,
90 літ назад
"Старший брат" чи "друг" "товариш"
Став знанням людей навчать.
Він це робить до сьогодні,
В гарних барвах ще цвіте.
Мій фізмат, мій друже милий,
Я подякую за те,
Що не здався, не зламався
До сьогодні ти в строю
І тобі я без зупинки
Віддам молодість свою…

Придуха А., 412 гр.

Щиро вітаємо з Днем Народження!

Погребний
Валерій Данилович
17 грудня
ОФІЦІЙНІ ПОСИЛАННЯ

president  komitet  sumyoda  monua  zno-kharkiv